Bizden Bilgiler

Hakkımızda

Merhaba

İzmir 64-100 Uluslararası Dama Derneği, Sn. İbrahim İSMAİLOV ’un önderliğinde, FMJD – Dünya Dama Federasyonu’nun desteği ve sporcu ailelerinin maddi – manevi imkânları ile oluşturulmuştur.

Derneğimiz, Dünya Dama Federasyonu (FMJD) denetiminde tüm dünyada oynanan, milli takım nezdinde teslim edilip, eğitimi ve müsabakaları yapılan dama sporunu ülkemizde yaygınlaştırmaktır. Bu kapsamda 64-100 Uluslararası Dama kategorilerinde dama eğitimi vermek, sporcu, hakem ve eğitici yetiştirmek, bölgesel, yurtiçi ve uluslararası yarışmalar ve eğitimler düzenlemek amacı ile kurulmuştur.

Amacımız, sporcularımıza destek olmak, dama sporunu ülkemizde yaymak, yeni sporcu yetiştirmek, dama sporuna ait Milli bir kimlik oluşturmaktır.

Çalışmalarımız

Dünya Dama Federasyonu (FMJD) denetiminde, derneğimizde ve belirlenen okullarda eğitimler vererek ülkemizde yaygınlaştıracak, tüm dünyada profesyonel olarak oynanan dama sporunu, Milli takım nezdinde temsil edecektir.

Tek hedefimiz Dama sporu adına bu sporu yaymak, çocuklarımıza yol açmak ve bu spora Milli kimlik oluşturabilmektir.

Desteğiniz ve ilginiz için teşekkürler…

Amacımız

İzmir 64-100 Uluslararası Dama Derneği, 01.Aralık.2017 tarihi itibariyle kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

Derneğimiz;

Sn. İbrahim İSMAİLOV ’un önderliğinde,

FMJD – Dünya Dama Federasyonu’nun desteği ve sporcu ailelerinin maddi, manevi imkanları ile oluşturulmuştur.

İZMİR 64-100 Uluslararası Dama Derneği olarak, amacımız sporcularımıza destek olmak, dama sporunu ülkemizde yaymak, yeni sporcu yetiştirmek, dama sporuna ait Milli bir kimlik oluşturmaktır.

Neden Dama

Akıl oyunlarına yönelik sporlar ülkemizde pek rağbet görmemekle birlikte, maalesef çocuklarımız dijital platform oyunları içerisinde duygudan, yarışma heyecanından ve hayatın bir yarış olduğundan habersiz büyümekteler.

Başarının çalışma ve mücadele gerektirdiğini bilmeden, onlara hep bizim çizdiğimiz yolda devam ediyorlar…

Bu spor ile çocuklar hayata dair kendi stratejilerini oluşturma ve uygulamayı öğreniyorlar.

Kazanmanın keyfini yaşarken, kaybetmenin sadece ders çıkarılması gereken bir engel olduğunu öğrenerek, onu aşmanın yolunu bulmayı ve mücadele etmeyi öğreniyorlar…

Dama ile çocuklarımız tüm engelleri aşacak ve düşünen, kendi hedeflerine koşmaktan korkmayan birer birey olarak yetişecek ve dünyamızı aydınlatacaklar…

Dernek Faaliyet raporu

  • 2018 yarışma takviminde FMJD tarafından 4 yarışma organizasyonu ülkemize yapılacak, ( 2 yarışma 64 Brezilya ve 64 Rus Daması kategorilerinde kız – erkek yaş grupları Dünya Şampiyonası olarak, 2 yarışmada 100 Uluslararası ve 64 Brezilya Daması kadın – erkek Dünya Şampiyonası olarak düzenlenecektir )
  • Dünya Dama Federasyonunun FMJD – 64 Brezilya Daması Bölüm Koordinatörü Sn. İbrahim İSMAYİLOV ile derneğimiz ve ülkemizde temsil edilmekte,
  • FMJD – Dünya Dama Federasyonundan, Avrupa Dama Federasyonu ve Asya Dama Federasyonundan derneğimize, çalışmalarımıza tam destek sözü alınmış, derneğimiz Türkiye adına temsilci niteliğini kazanmıştır
  • Tüm yarışma organizasyonlarımıza konaklama hizmeti verilmesi adına Gümüldür Resort Hotel ile anlaşma imzalandı,
  • Önümüzdeki süreçte çocuklarımıza kulüp kimliği oluşturmak ve ileride Spor Bakanlığında resmi federasyon olmak adına birkaç kulüp ile derneğimiz arasında protokol hazırlanmakta,
  • İzmir içerisinde TAKEV Koleji başlayan Dama eğitim atölyesi, Agâh Efendi İlköğretim ve Kent Kolejinde önümüzdeki eğitim döneminde oluşturulması kararlaştırılıp okul yönetimleri ile protokoller yapılmıştır.
  • Derneğimiz hale hazırda ders ve eğitim çalışmalarına İzmir’de devam etmekte olup, hazırlanmakta olan dama-turkey.com web sayfamız ile interaktif dama eğitimine de başlayacaktır. Bu eğitimler dama kampları, bölgesel ve ulusal yarışmalar ile de desteklenecektir.
  • 28 EYLÜL – 08 EKİM . 2018 – POLONYA ‘da yapılacak Dünya Dama Olimpiyatlarına ülkemiz 75 ülke arasından kızlarda 12, erkeklerde 16 ülke arasına girerek temsil hakkı kazanmıştır.

EĞİTMENİMİZ

İbrahim İSMAYİLOV

1950 – İktisat / Eğitmen

FMJD 64 – Brezilya Daması Bölüm Koordinatörü

Türkiye 64 – 100 Dama Milli Takım Antrenörü

FMJD – Dünya Dama Federasyonu Etik Kurul Üyesi

Azerbaycan Dama Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Azerbaycan Dama Milli Takımı Antrenörü olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Birçok Dünya ve Avrupa Dama Şampiyonalarında başhakemlik yapmıştır. Birçok Dünya ve Avrupa şampiyonu dama sporcularına eğitmenlik ve koçluk yapmıştır. SSCB Liginde, Azerbaycan Liginde ve Azerbaycan Milli Futbol Takımında uzun yıllar profesyonel olarak futbol oynamıştır. Halen FMJD – Dünya Dama Federasyonu 64-Brezilya Daması Bölüm Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Meltem ÇETİN 

1971 – Yönetici

Özel sektörde yöneticilik yapmaktadır. Bir dönem MEL – Kitabevi markası ile kitabevi işletmeciliği yapmıştır. Kızları vasıtasıyla dama sporu ile tanışmış ve süreç içerisinde dama sporuna olan ilgisi sebebiyle, hem FMJD – hakemlik, hem de FMJD – trainer eğitimleri alarak, derneğimizde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Volkan ÇETİN

1970 – Mühendis – Yönetici

İTÜ‘de Malzeme ve Metalürji Mühendisliği eğitimi almıştır. Özel sektörde yöneticilik yapmaktadır. Kızları vasıtasıyla dama sporu ile tanışmış ve süreç içerisinde dama sporuna olan ilgisi sebebiyle, hem FMJD – hakemlik, hem de FMJD – trainer eğitimleri alarak, derneğimizde yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır.